Omron Hakkında

Kilometre Taşları

OMRON un hikayesi 1933 yılında Kazuma Tateisi’nin yüksek çözünürlüklü X-Ray zamanlayıcıyı geliştirmesi ile başlar. Yıllar içerisinde pek çok aksilile karşılaşılmasına rağmen deneme yanılma yaklaşımları ve kararlı problem çözme isteği sayesinde hepsinin üstesinden gelinir. Bu bölüm Yüksek çözünürlüklü X-Ray zamanlayıcı ile başlayan ve önemli buluşları içeren tarihimizin başlangıcıdır.
Yeni yönetim tekniklerinin geliştirilmesin de ve yönlendirilmesinde sayın Tateisi sosyal cevreyi ve toplumun çıkarlarını sürekli gözetmiştir. Toplum için problem leri adım adım çözerek ilerlemek onun için adeta ilham kaynağı olmuştu. Bir taraftan da geniş dünyasının için de firmasının filozofisini yönlendirmek için çalışmalar yapıyordu. Onun bilgi birikimi, tecrübesi, inançları, hayal bile edilemeyen fikirlerin gerçeğe dönüşmesini sağladı.

1933- Omron'un Kuruluşu

X-Ray Makineleri için yüksek çözünürlüklü zamanlayıcının icadı. Bu indüksiyon tipi koruyucu zaman rölesi saniyenin 1/20 si kadar zamanda X-Ray ışınları vererek net bir X-Ray filminin alınmasını sağladı.

1935- Röle Fabrikasının Kurulması

Anahtarlama kartları üzerinde kullanılan genel amaçlı rölelerin üretilmesi ve güç kartlarının üzerinde kullanılan indüksiyon tipi koruyucu rölelerin üretilmesi.

1943- Otomasyon Cihazlarının Üretimi

Omron, Yüksek hassasiyetli anahtarlama cihazlarının üretiminde japonya genelinde üstün başarı sağladı ve ürettiği cihazlar 100,000 den fazla anahtarlama ömrü ile oldukca etkileyici performans sundu.

1960- Rüya Buluş

OMRON’un yeni kontaksız solid state çıkışlı endüktif sensörü Osaka Uluslar arası ticaret fuarında sergilendi. Rüya buluş olarak adlandırılan cihazın 100.000.000 dan fazla anahtarlama ömrü vardı.

1963- Otomatik Bilet Kesme Makinesi

Üç farklı ürün için çalışan dünyanın ilk bilet kesme makinasını yaptık. İlk denemelerimizi Kyoto daki daimiru mağazasında gerçekleştirdik.

1964- Otomatik Trafik Sinyalizasyonu

OMRON araçları algılayan ve yönlendirmeyi otomatik yapan dünyanın ilk ilk trafik sinyalizasyon sistemini gerçekleştirdi. Sistem ilk kez Tokyoda denendi ve verimli bir şekilde kullanıldı.

1967- İnsansız Tren İstasyonu Sistemi

OMRON dünyanın ilk tam otomatik ve insansız tren istasyonu sistemini Kitasenri istasyonu, Hankyu demir yolunda kurdu ve çalıştırdı.

1970- Sinic Teorisi

OMRON un kurucusu Kazuma Tateishi tarafından geliştirilen geleceğin ihtiyaçlarını tahmin teorisi aynı zamanda Omron’un yönetim prensiplerine de şekil verdi.

1971- Bankamatiğin İcadı

Dünyanın ilk otomatik para verme makinesi magnetik kart kullanılarak yapıldı. Günümüzde yoğunukla kullanılan kart sisteminin başlangıç noktası oldu.

1972- SYSMAC PLC İle Makine Otomasyonu

OMRON programlanabilir makine kontrol cihazını geliştirdi (SYSMAC). Tüm endüstriyel uygulamalarda daha hızlı ve kararlı proses islemleri gerçekleştirebildiği için, cihaz büyük ilgi gördü.

1974- Hesap Makineleri Yaygınlaşıyor

Omron un hesap makinesi (aka OMRON-8) Piyasaya sürüldü. Dünya genelinde hesap makinesi kullanımın artmasına katkıda bulundu.

1978- İnsan Sağlığı İçin Elektronik

Daha iyi sağlık takibi için gerekli biometrik data toplama sistemlerine yoğunlaşıldı. Sağlık alanında dijital tansiyon ölçüm cihazları, dijital termometreler gibi yenilikler üzerinde geliştirmeler ve buluşlar yapıldı

2002- Çindeki İkinci Üretim Merkezi Kuruldu

OMRON’ çindeki ikinci fabrikasını kurdu. Elektronik kartlar üzerinde kullanılan ana komponentlerin üretimi Shenzhen deki bu fabrikada üretilmeye başlandı. Omron’un kendi komponenetlerini üretmeye başlaması ile maliyetler aşağı çekilmiş oldu.

2009- Enerji Tasarrufu Çalışmaları

Artan enerji ihtiyacı omron u enerji tasarruflu ürünler üretmeye teşvik etti. Akıllı karbondioksit izleme sistemleri enerji ihtiyacını ve ortamdaki karbondioksit miktarını kontrol ederek enerji tüketiminin azalmasını sağladı.